Farbowanie włosów w domu nie musi być trudne!

2021-07-06

 

Samodzielne farbowanie włosów w domu to ciekawa alternatywa wobec kosztownej koloryzacji w salonie. By jednak uzyskać pożądany efekt i cieszyć się włosami o pięknym kolorze, warto zastosować kilka prosty trików fryzjerskich. Podpowiadamy, jak farbować włosy i jaka farba sprawdzi się do tego najlepiej!

Farbowanie włosów w domu - jaka farba?

Kluczową decyzją podczas farbowania włosów w domu jest wybór farby do włosów. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy zdecydować się na wybór farby:

  • trwałej - zawarte w niej barwniki gwarantują utrzymanie na włosach przez dłuży czas, nawet po wielokrotnym ich myciu,
  • półtrwałej - pozbawionej amoniaku, która pozwala na niewielką zmianę koloru i pogłębienie naturalnego odcienia,
  • tymczasowej - utrzymującej się na włosach do pierwszego mycia.

Poza przeznaczeniem farby, możemy zdecydować również o jej składzie. Farby syntetyczne, z jakich korzystają fryzjerzy w profesjonalnych salonach, mogą być z powodzeniem użytkowane również w domowym zaciszu. Na popularności zyskują jednak farby naturalne - nieco mniej trwałe, ale przyjazne włosom i wykazujące właściwości pielęgnacyjne. W sprzedaży znajdziemy też farby do zadań specjalnych, które dobrze radzą sobie na przykład z siwizną. Nie bez znaczenie jest również sam kolor farby użytej do koloryzacji, który powinien być dopasowany do naszej urody.

Jak farbować włosy samodzielnie?

Decydując się na samodzielnie farbowanie włosów w domu warto pamiętać, że osiągnięty efekt może nieco odbiegać od tego w salonie. Dlatego wykonanie skomplikowanej dekoloryzacji włosów, rozjaśnianie o kilka tonów czy nadanie znacznie ciemniejszego koloru, lepiej powierzyć jest specjalistom. W domowych warunkach możemy bez obaw wykonać prostsze farbowanie pokrywające odrosty i siwiznę czy koloryzację na bazowe kolory zbliżone do naszego naturalnego.Ściśle przestrzegajmy zaleceń producenta związanych z użytkowaniem farby, odpowiednio wyposażmy miejsce do farbowania oraz właściwie przygotujmy do całego procesu nasze włosy. O tym, jak malować włosy farbą, przeczytasz w dalszej części naszego poradnika.

Zobacz też: Profesjonalne rozjaśniacze do włosów

Farbowanie włosów krok po kroku

Krok 1. Wykonanie próby uczuleniowej

Bez względu na rodzaj wybranej farby, przed jej rozprowadzeniem na włosach należy wykonać tzw. próbę uczuleniową. Warto to zrobić nawet wtedy, gdy farba do domowej koloryzacji jest nam doskonale znana i już z niej korzystaliśmy. By upewnić się, że będzie dla nas bezpieczna, wystarczy rozprowadzić jej niewielką ilość na zgięciu łokcia, a następnie zmyć. Jeśli na skórze nie pojawi się wysypka, możemy przystąpić do farbowania włosów w domu.

Krok 2. Przygotowanie włosów do koloryzacji

Po wykonaniu próby uczuleniowej, czas na przygotowanie włosów do farbowania. Te powinny być lekko przetłuszczone, a więc pokryte cienką warstwą sebum, które chroni włosy i skórę głowy przed silnym działaniem farby. Ważne jest też dokładne szczotkowanie włosów, dzięki któremu usuniemy z ich powierzchni resztki kosmetyków. Tak przygotowane włosy dzielimy na sekcje robiąc dwa przedziałki - jeden od czoła do karku i drugi od ucha do ucha. Poszczególne części warto spiąć klamrą.

Krok 3: Przygotowanie stanowiska do farbowania

Przed rozpoczęciem farbowania, warto zadbać o właściwe przygotowanie miejsca pracy. W zasięgu ręki powinniśmy mieć zwłaszcza:

  • miseczkę z farbą - najlepiej wykonaną z plastiku, szkła lub porcelany,
  • pędzelek do mieszania farby i jej rozprowadzania na włosach,
  • wybraną farbę, 
  • odżywkę, która domknie rozchylone łuski włosów.

Na dłonie zakładamy rękawiczki ochronne, a ramiona okrywamy foliową peleryną lub ręcznikiem, które uchronią nas i nasze ubrania przed zafarbowaniem. Kremem pokrywamy natomiast skórę wokół twarzy, uszu i karku - dzięki niemu łatwiej usuniemy powstałe plamy z farby.

Krok 4. Rozrobienie farby

Kolejny krok to połączenie kremu koloryzującego z kremem utleniającym do powstania jednolitej masy. Farba szybko się utlenia, dlatego zwłaszcza przy dłuższych włosach, możemy zdecydować się na rozrobienie jej w dwóch fazach - najpierw na odrosty, a później na końce.

Krok 5. Nakładanie farby na włosy

Czas na nakładanie farby - mieszankę należy rozprowadzać zgodnie z wyznaczonymi sekcjami, zaczynając od karku i kończąc na szycie głowy. Włosy pokrywamy równomiernie niewielką ilością farby za pomocą wspomnianego już pędzelka. Odczekujemy czas podany przez producenta na opakowaniu farby - pamiętajmy, by go nie wydłużać ani nie skracać, bo zaburzymy proces farbowania.

Krok 6. Zmywanie farby

Po wskazanym czasie zmywamy farbę poprzez dokładne wypłukanie włosów pasmo po paśmie. Woda powinna być całkowicie czysta. Na koniec nakładamy odżywkę. Gotowe!