Cieniowanie włosów męskich maszynką krok po kroku

2021-07-06

Samodzielne obcinanie włosów wydaje się być nie lada wyzwaniem. W przeciwieństwie do profesjonalnych fryzjerów, w ręce których oddajemy nasze fryzury, nie dysponujemy zwykle potrzebnym doświadczeniem ani sprzętem pomocnym w cięciu. Tymczasem, jak udowodnimy w poniższym artykule, cieniowanie męskich włosów maszynką lub nożyczkami to zadanie, któremu podołają nawet mniej wprawione osoby i to w domowym zaciszu. Nie wiesz, jak ostrzyc faceta? Podpowiadamy, jak krok po kroku obciąć włosy bez wizyty w salonie!

Męskie strzyżenie w domu - czy warto?

Większość mężczyzn decyduje się powierzyć swoje włosy w ręce fryzjera. Kiedy jednak nie mamy możliwości umówienia wizyty w salonie, jedynym rozwiązaniem pozostaje obcinanie włosów w domu. Wbrew pozorom - nie jest to zadanie niewykonalne.

Kiedy zatem warto zdecydować się na samodzielne obcięcie włosów? Przede wszystkim wtedy, gdy nie mamy zbyt wielkich oczekiwań i chcemy jedynie nieco skrócić włosy. Proste fryzury czy z cieniowaniem nie są tak wymagające, jak może się nam wydawać. Samodzielne strzyżenie maszynką to zadanie, któremu podołają zwłaszcza osoby cierpliwe, mające pewne ruchy i gotowe na eksperymenty. Jeśli szybko się denerwujemy, brakuje nam pewności lub zmiany napawają nas strachem, lepiej umówmy - o ile to oczywiście możliwe - wizytę w profesjonalnym salonie. Skorzystanie z usług stylisty będzie też lepszym wyborem w przypadku posiadaczy bardziej wymagających fryzur - tu pomoc fachowca będzie nieodzowna.

Pamiętajmy, że strzyżenie męskie w domu to nie tylko rozwiązanie awaryjnych sytuacji - zdobycie umiejętności operowania maszynką czy nożyczkami przyda nam się w przyszłości. A kto wie, być może będzie dobrą alternatywą wobec usług fryzjera. To z kolei oznacza oszczędność - zarówno czasu, potrzebnego na dojazd do salonu, jak i pieniędzy. W zależności od renomy fryzjera i lokalizacji salonu, możemy zaoszczędzić od 30 do nawet 100 zł za męskie strzyżenie.

Maszynki do strzyżenia włosów <- solidne i wytrzymałe modele w dobrych cenach.

Obcinanie włosów - jak obciąć włosy maszynka elektryczną?

Strzyżenie męskie to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania - zarówno miejsca strzyżenia, jak i potrzebnego sprzętu. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie sporo nerwów, jakie zwykle towarzyszą pierwszym fryzjerskim próbom. Przede wszystkim, na miejsce cięcia warto wybrać miejsce z dostępem naturalnego lub białego światła, które zapewni idealne doświetlenie głowy i dobrą widoczność wszystkich włosów. Na podłodze warto rozłożyć folię, która ułatwi uprzątnięcie przestrzeni po strzyżeniu włosów. Dobrze mieć też pod ręką stolik z niezbędnymi przyrządami:

  • maszynką do cieniowania,
  • ostrymi nożyczkami fryzjerskimi,
  • atomizerem z wodą do zraszania obcinanych włosów,
  • lustrem lub lusterkami,
  • klamry do włosów - dotyczy dłuższych włosów męskich,
  • grzebień z wąsko ułożonymi ząbkami do wyczesywania obciętych już włosów.

Tak przygotowane prowizoryczne stanowisko fryzjerskie będzie wystarczające. Czas na strzyżenie!

Cieniowanie włosów męskich maszynką

Krok. 1 W przypadku strzyżenia męskiego maszynką należy wyposażyć ją w nakładkę o odpowiadającej nam długości. Większość maszynek, jakie znajdziemy na rynku, ma w zestawie nakładki od kilku milimetrów do kilku centymetrów długości.

Krok 2. Strzyżenie maszynką w domu należy zacząć od wyznaczenia naturalnej linii golenia boków. Ta biegnie od jednej skroni do drugiej, otaczając tym samym całą głowę. Ważne, by nie była ona zbyt nisko ani zbyt wysoko.

Krok 3. Przed rozpoczęciem męskiego strzyżenia maszynką należy lekko zwilżyć włosy za pomocą wspomnianego już wcześniej atomizera. Możemy też zabrać się za ich obcinanie tuż po umyciu.

Krok 4. Cieniowanie włosów męskich maszynką to podstawowa technika męskiego strzyżenia. W praktyce polega ona na skracaniu włosów od najkrótszych do najdłuższych. W metodzie tej możemy cieniować włosy od skroni i karku aż po czubek głowy - tak, by długość włosów wzrastała równomiernie. Rodzaj nasadki wykorzystanej do strzyżenia męskiego dopasujemy do efektu, jaki zamierzamy osiągnąć. Pamiętajmy o ciągłym zraszaniu włosów w czasie cięcia - dzięki temu łatwiej nam będzie kontrolować efekt.

Cieniowanie włosów męskich nożyczkami

Strzyżenie męskie maszynką to niejedyna technika fryzjerska. W domu krok po kroku wykonamy też cieniowanie włosów męskich nożyczkami, stosując metodę tzw. palcowania. Dobrze sprawdza się ona zwłaszcza u posiadaczy przynajmniej kilkucentymetrowych włosów. Może też poprzedzić właściwe strzyżenie maszynką. By skrócić włosy, łapiemy je w dwa palce i przycinamy nożyczkami wzdłuż linii.

Jak obciąć boki maszynką?

Strzyżenie męskie maszynką zawsze zaczynamy od boków głowy, korzystając ze średniej nasadki. Maszynką należy operować od dołu do góry, ciagle rozczesując włosy. Po zmianie nakładki na krótszą możemy dodatkowo wyrównać długość najkrótszą ze średnią. Trzecim, najkrótszym ostrzem ostrożnie strzyżemy okolice uszu i nasady karku - dbając o zachowanie płynnego przejścia między kolejnymi poziomami włosów.