Czy rozjaśnianie niszczy włosy?

2022-03-07

Jasny i ciemny blond królują w trendach od kilku sezonów. Jeśli i Ty chcesz przejść spektakularną metamorfozę i rozjaśnić włosy, sprawdź, jak to zrobić prawidłowo. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać i jaki rozjaśniacz wybrać.

Blond to kolor, który kusi niemal każdą kobietę. Nic w tym dziwnego, bowiem odpowiednio dobrany potrafi odmłodzić twarz, dodać jej blasku i charakteru. Na pewno jest ciekawą odmianą i świetnym pomysłem na metamorfozę. Nawet brunetka może mieć dziś jasne włosy. Nie ma jednak nic za darmo.

Preparaty rozjaśniające mogą bardzo niszczyć włosy. Zwłaszcza, jeśli zostaną wybrane przypadkowo, będą słabej jakości i niewłaściwie użyte. I choć nie istnieje w pełni zdrowe rozjaśnianie, bo zabieg mocno ingeruje w strukturę włosa, to jednak można uzyskać pożądany blond bez efektu zniszczonych i przesuszonych włosów. Wystarczy postawić na profesjonalne preparaty i prawidłowo przeprowadzić proces rozjaśniania.

Jak działa rozjaśniacz do włosów?

Wyobraź sobie włos, który wygląda jak szyszka. Do jego kory przylegają łuski. Im gładsze włosy, tym łuski przylegają mocniej. Rozjaśniacze do włosów zmiękczają strukturę włosa, otwierają i rozchylają łuski. Dzięki temu zawarty w nich nadtlenek wodoru przenika aż do włókna włosa i utlenia istniejący pigment.

Proces rozjaśniania wymaga czasu. Zmiana koloru następuje stopniowo. Najpierw włosy tracą odcienie brązowe. Później niszczone są jaśniejsze tony. Dlatego w pierwszej kolejności po użyciu rozjaśniacza włosy stają się czerwone. Potem pomarańczowe, żółte, aż w końcu uzyskują odcień blond. Oczywiście wszystko zależy od wyjściowego koloru włosów i stężenia utleniacza.

Dostępne preparaty rozjaśniające mogą zawierać różne stężenia nadtlenku wodoru. W zależności od tego, jaki wybielacz do włosów wybierzemy, włosy odbarwią się w różnym stopniu. Najczęściej spotykane formy rozjaśniaczy to:

  • proszek rozjaśniający;
  • krem;
  • spray;
  • lotion i tonik;
  • żele i emulsje.

Uwaga! Proszki rozjaśniające wykazują najmocniejsze działanie. Preparaty te opierają się na działaniu związków silnie alkalizujących: sodu, potasu i węglanu. Z kolei żele rozjaśniające, podobnie jak emulsje, zawierają etanoloaminy jako środki alkaliczne oraz substancje działające ochronnie na strukturę włosa.

W prawidłowym rozjaśnianiu bardzo ważne jest dobranie oksydantu o odpowiednim stężeniu, w zależności od koloru włosów i efektu, jaki chcemy uzyskać. I tak:

  • stężenie 3% rozjaśni włosy bardzo delikatnie, o 1-2 tony;
  • stężenie 6% rozjaśni włosy maksymalnie o 3 tony;
  • stężenie 9% rozjaśni włosy o 4 tony;
  • stężenie 12% rozjaśnia aż o 7 tonów, ale może być szkodliwe dla Twoich włosów. Jeśli go użyjesz, nie pozostawiaj preparatu na włosach dłużej niż 10-15 minut.

Najlepsze efekty uzyskuje się rozjaśniając włosy w odcieniu ciemnego blondu lub jasnego brązu. Zdecydowanie trudniej rozjaśniają się włosy ciemnobrązowe i wpadające w czerń. Tutaj nie wystarczy jedna sesja z rozjaśniaczem. Zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać jasny blond.

Rozjaśnianie włosów – błędy, których należy unikać

Czy warto rozjaśniać włosy? Warto, zwłaszcza gdy marzysz o spektakularnej metamorfozie. Jeśli jednak cały proces ma się zakończyć sukcesem, a nie spalonymi włosami, musisz wiedzieć, czego nie powinnaś robić.

Po pierwsze – nie rozjaśniaj bardzo zniszczonych włosów

Masz suche włosy, które dodatkowo są bardzo zniszczone? Zanim zdecydujesz się na ich rozjaśnianie, zrób wszystko, aby je zregenerować i tym samym poprawić ich kondycję. Przez minimum miesiąc stosuj kosmetyki o działaniu odbudowującym, naprawczym, nawilżającym i odżywczym. Skróć włosy lub przynajmniej podetnij końcówki.

Po drugie – nie rozjaśniaj włosów zbyt często

Proces rozjaśniania wymaga czasu, zwłaszcza jeśli Twoje naturalny włosy są ciemne. Jeśli planujesz rozjaśniać włosy do skutku przez kilka najbliższe dni, jak najszybciej o tym zapomnij! Twoje włosy mogą tego nie wytrzymać i odpaść. Dosłownie. Zaleca się robienie odpowiednich przerw między jednym a kolejnym rozjaśnianiem. Najlepiej rozjaśniać włosy nie częściej niż raz na trzy miesiące.

Po trzecie – nie przetrzymuj rozjaśniacza zbyt długo

Myślisz, że im dłużej potrzymasz na włosach rozjaśniacz, tym lepiej zadziała? Nic z tych rzeczy! Przetrzymanie wybielacza może skutkować spaleniem włosów. Nie można trzymać rozjaśniacza dłużej niż wskazuje na to producent.

Po czwarte – coś poszło nie tak? Użyj tonera

Nie jesteś zadowolona z efektu rozjaśniania włosów? Z pomocą przyjdzie Ci toner, produkt, który, jak sama nazwa na to wskazuje, tonuje kolor. Toner nie zmieni diametralnie odcienia włosów, ale może go wyrównać, ocieplić lub ochłodzić. Co ważne, tego typu produkt nie pogorszy kondycji włosów, gdyż nie zawiera nadtlenku wodoru czy amoniaku.

Jak bezpiecznie rozjaśnić włosy?

Bezpieczne rozjaśnianie włosów zaczyna się od wybrania odpowiedniego produktu. Dobry rozjaśniacz to podstawa. Nie wybieraj pierwszego lepszego rozjaśniacza drogeryjnego, bo możesz później tego żałować. Postaw na produkty profesjonalne, najlepiej fryzjerskie. Znajdziesz je na przykład w hurtowni MAGAFI.

Najbezpieczniejszy rozjaśniacz do włosów? Zdecydowanie ten, który działa delikatnie i zapewnia lekki efekt rozjaśnienia, a więc o 1-2 tony. Najsłabsze działanie rozjaśniające wykazuje lotion i tonik. Produkty te są tworzone na bazie wodnych roztworów nadtlenku wodoru. Nieco mocniejsze działanie wykazują szampony rozjaśniające. Skuteczne i bezpieczne rozjaśnianie zapewnią Ci profesjonalne fryzjerskie rozjaśniacze z oksydantem 3-6%.

Zdrowe rozjaśnianie wymaga przygotowania. Na 48 h przez zabiegiem przeprowadź próbę uczuleniową. Niewielką ilość wybielacza do włosów zaaplikuj na skórę w zgięciu łokcia. Jeśli nic się nie zadzieje, możesz planować rozjaśnianie. Minimum 24 h przed zabiegiem nie myj głowy. Warstwa sebum to naturalna ochrona włosów i skóry głowy. Jeśli masz wszystko przygotowane, możesz przejść do działania:

  1. Bardzo dokładnie wyszczotkuj włosy i podziel je na sekcje, upinając poszczególne pasma. Przygotuj rozjaśniacz, dbając o właściwe proporcje zawarte w instrukcji. Nie przygotowuj mieszanki zbyt wcześnie, bo to sprawi, że nie zadziała jak należy.
  2. Jak nakładać rozjaśniacz? Jeśli Twoje włosy mają równomierny kolor i nie są zniszczone na końcach, rozjaśniacz nakładaj od dolnych sekcji, ponieważ potrzebują one więcej czasu na rozjaśnianie.
  • Najwygodniej będzie, jeśli upniesz górne partie. Dzięki temu będziesz mogła swobodnie nakładać rozjaśniacz na pasma znajdujące się na spodzie.
  • Stopniowo rozpuszczaj kolejne partie i kierując się ku górze. W ten sposób będziesz mieć pewność, że włosy zostały w całości pokryte przygotowaną mieszanką.
  • Jeśli chodzi o rozjaśnianie odrostów to nakładanie mieszanki zacznij od czubka głowy i stopniowo kieruj się ku partiom dolnym.
  1. Pozostaw rozjaśniacz zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji. Nie przetrzymuj go dłużej niż zaleca producent. Na bieżąco obserwuj jak reagują włosy.
  2. Po czasie zalecanym przez producenta, spłucz rozjaśniacz i umyj włosy szamponem. Na koniec nałóż na włosy odżywkę silnie regenerującą lub maskę.

Domowe rozjaśnianie włosów – czy warto?

W Internecie można znaleźć domowe sposoby na rozjaśnianie włosów. Jedni zalecają użycie octu, inni jako naturalny rozjaśniacz polecają cytrynę. Jeszcze inni cynamon, rumianek itp. My tego typu zabiegi stanowczo odradzamy. Dlaczego? Bo w ich przypadku nigdy nie możesz być pewna efektów ani tego, jak zareagują włosy.

Jeśli chcesz rozjaśnić włosy sama, w domowym zaciszu, zaopatrz się w profesjonalny produkt. W ofercie naszej hurtowni fryzjerskiej znajdziesz bogatą gamę wysokiej klasy i jakości rozjaśniaczy. Każdy z nich posiada szczegółową instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces rozjaśniania. W ten sposób ryzyko popełnienia błędu jest  ograniczone do minimum.