Maski na włosy - jak stosować je poprawnie?

2023-11-20

W tym artykule przeczytasz:

 • dlaczego warto używać maski do włosów 
 • jak dobrać maskę do rodzaju włosów 
 • jak nakładać maskę krok po kroku 
 • jakich  błędów należy unikać podczas stosowania maski 
 • jakie są top masek na włosy 

Maska do włosów to niepozorny kosmetyk, który użyty w zły sposób może nie przynieść efektów, a nawet wpłynąć niekorzystnie na włosy. Istotną rolę w dopasowaniu maski odgrywa nasz rodzaj włosów.

Dlaczego warto używać maski do włosów

Regularne stosowanie masek do włosów przyczynia się do odbudowy i regeneracji włosów, zwłaszcza tych, które są osłabione przez częste farbowanie, stylizację ciepłem czy działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo maska działa ochronnie, tworząc na powierzchni włosów delikatną powłokę, która zabezpiecza je przed szkodliwymi wpływami środowiska. Wprowadzenie maski do włosowej rutyny pielęgnacyjnej może przynieść znaczącą poprawę w kondycji włosów, nadając im zdrowy wygląd i witalność.

Jak dobrać maskę do rodzaju włosów

Każdy włos różni się od drugiego, niektóre mogą być suche, inne mogą być uszkodzone i łamliwe. Po pierwsze, musisz zrozumieć swój typ włosów, a następnie wybrać najlepszą alternatywę dla uzyskania gładkich, jedwabistych i lśniących włosów.

 • Włosy suche i zniszczone- Kiedy twoje włosy zaczynają być łamliwe i suche, oznacza to, że brakuje im odpowiedniego nawilżenia.
 • Włosy kręcone- Osoby z kręconymi włosami borykają się z takimi problemami jak puszące się, niesforne włosy i wypadanie włosów. Takie włosy potrzebują odpowiedniego nawilżenia, aby zachować naturalne loki i sprawić, że będą sprężyste i miękkie.
 • Włosy cienkie-  W celu wzmocnienia cienkich włosów, potrzebujesz maski do włosów, która nada włosom połysk, odpowiednią teksturę, wzmocni włos i jego objętość.
 • Włosy łamliwe- Kiedy twoje włosy są łamliwe i podatne na łamanie, potrzebujesz maski do włosów wzbogaconą o białko.

Jak nakładać maskę krok po kroku

KROK 1

Umyj włosy szamponem – zacznij od umycia włosów szamponem odpowiednim do twojego typu włosów. Skoncentruj się na oczyszczeniu skóry głowy i długości włosów z zanieczyszczeń, oleju i pozostałości innych produktów do pielęgnacji.
 

KROK 2

Odsącz nadmiar wody – delikatnie odsącz włosy ręcznikiem, ale nie trzyj ich intensywnie, ponieważ mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia.

KROK 3

Przygotuj maskę do włosów – wybierz odpowiednią maskę, dostosowaną do potrzeb twoich włosów. Następnie sprawdź etykietę, aby poznać zalecaną ilość produktu do zastosowania i czas działania.

KROK 4

Odczekaj odpowiedni czas – postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, aby pozostawić maskę na włosach przez zalecany czas. Czasami jest to 5-30 minut, w zależności od typu maski.

KROK 5

Dodatkowe ciepło – jeśli maska tego wymaga, możesz zastosować dodatkowe ciepło, np. za pomocą czepka termicznego. Ciepło pomoże składnikom maski lepiej wniknąć we włosy.

KROK 6

Spłucz dokładnie – po upływie zalecanego czasu spłucz maskę z włosów. Użyj ciepłej wody i dokładnie wypłucz, aby nie pozostawić resztek produktu.

KROK 7

Wysusz lub wystylizuj włosy – po spłukaniu maski możesz pozostawić włosy do wyschnięcia naturalnego lub użyć suszarki do włosów, aby przyspieszyć proces. Jeśli stylizujesz włosy ciepłem, pamiętaj o zastosowaniu odpowiedniego produktu termoochronnego.

Błędy których należy unikać podczas stosowania maski 

Podczas stosowania maski do włosów warto unikać pewnych błędów, aby zapewnić jej skuteczność i nie narazić włosów na niepotrzebne uszkodzenia. Wśród popularnych błędów można wymienić:

 • Stosowanie na brudne włosy.
 • Nadmierna ilość produktu.
 • Nakładanie maski do włosów bezpośrednio na skórę głowy.
 • Zbyt krótki lub zbyt długi czas pozostawiania produktu na włosach.
 • Zbyt częste stosowanie.
 • Mieszanie różnych marek i składników.
 • Niewłaściwy dobór maski do konkretnych potrzeb i typu włosów.

Unikanie tych błędów podczas stosowania maski do włosów pozwoli osiągnąć optymalne rezultaty i zachować  zdrowy, lśniący wygląd włosów.

Top 5 masek

Kerastase Nutritive Maska odżywcza do włosów cienkich i normalnych.

Jedna z najlepszych masek do suchych, zniszczonych włosów zawiera proteiny roślinne oraz niacynamid, dzięki którym formuła doskonale odżywia i wzmacnia włosy.

Lakme Teknia Argan Oil Maska odżywcza.

Maska głęboko nawilżająca na bazie czystego olejku arganowego i starannie dobranej mieszanki zrównoważonych olejów.  Zapobiega utracie wody z warstwy lipidowej, odżywiaja oraz redukuje puszenie włosów.

Lakme K.Therapy Repair Nawilżająca maska do włosów suchych.

Maska do włosów suchych i bardzo suchych, odżywia,naprawia włosy i nadaje im blasku.

Loreal Vitamino Color Maska do włosów farbowanych.

Maska utrzymująca zdrowy wygląd włosów i długotrwały kolor, dedykowana dla wszystkich rodzajów włosów koloryzowanych.

Montibello Treat Naturtech Keratin Force Maska do włosów łamliwych.

Maska do włosów odwodnionych i zniszczonych o energetyzującym kwiatowo-owocowym zapachu. Odbudowuje keratynę włókien włosowych i zwiększa ich odporność mechaniczną.