Koloryzacja w domu - jak dobrać oksydant do farby?

2024-08-05

W tym artykule przeczytasz: 
⦁    czym są oksydanty do farb
⦁    jak dobrać stężenie oksydantu 
⦁    co się stanie, gdy źle dobierzemy oksydant
⦁    jak wykonać koloryzacje w domu 
⦁    jakie produkty znajdziesz w naszym sklepie niezbędne do farbowania włosów w domu
 

Jeśli decydujemy się na samodzielną koloryzację włosów w domu stajemy przed dwoma ważnymi wyborami. Na początek musimy wybrać farbę i jej odcień, a następnie dobrać do niej odpowiedni utleniacz. To od niego zależy rezultat farbowania. Niewłaściwie dobrany może popsuć cały zabieg. Jak dobrać oksydant do farby? Przeczytaj nasz artykuł!
 

Czym są oksydanty do farb?

Oksydant to nic innego jak woda utleniona, która wpływa na naturalną pigmentację włosów. Dzięki niemu są gotowe do przyjęcia nowych pigmentów. Jeśli na włosy nałożymy samą farbę to nie zadziała, ponieważ nie będzie w stanie zastąpić znajdujących się we włóknach barwników (naturalnych lub pozostałych z wcześniejszego farbowania).Na rynku można spotkać wiele nazw tego typu produktów: m. in. aktywatory, utleniacze, developery. Najczęściej mają kremową konsystencję, która sprawia, że nałożenie mieszanki jest dość łatwe i podczas aplikacji nie spływa ona z włosów. Dodatkowo w ich składzie często znajdują się składniki aktywne, które delikatnie pielęgnują pasma i chronią je podczas koloryzacji. 
 

Jak dobrać stężenie oksydantu? 

Stężenie utleniacza jest kluczowe dla efektów całego zabiegu. W naszej ofercie znajdują się wygodne oksydanty w małych pojemnościach które wystarczą na jeden lub dwa zabiegi. Oto najpopularniejsze i najczęściej stosowane stężenia:

  • 3% – Najłagodniejsze stężenie stosowane zwykle do pogłębienia koloru lub stworzenia delikatnego refleksu kolorystycznego. Jest łagodne dla włosów, nie niszczy ani nie wysusza ich. Daje możliwość zmiany odcienia o 1 ton, nie poradzi sobie jednak z pokryciem siwizny.
  • 6% – Najczęściej stosowane, ponieważ bardzo dobrze kryje siwiznę. Pozwala rozjaśnić kolor o 1-2 tony oraz dowolnie je przyciemnić.
  • 9% – Stosowany przy koloryzacji rozjaśniającej. Rozjaśnia odcień do 2-3 tonów, aczkolwiek może powodować osłabienie kondycji włosów i podrażnienia skóry głowy.
  • 12% – Najmocniejsze stężenie, które rozjaśnia odcień do 5-6 tonów. Należy go używać rzadko i bardzo ostrożnie, ponieważ może powodować kruszenie, przesuszenie i zwiększenie porowatości pasm.

Jeśli farbujesz włosy na ciemny kolor, a wyjściowy odcień również jest ciemny to prawdopodobnie wystarczy wybrać aktywator o stężeniu na poziomie 3 lub 6%. Wybór jest bardziej skomplikowany w przypadku koloryzacji z użyciem farby w odcieniu blond. Jeśli wyjściowy odcień jest ciemny to niezbędne będzie jego rozjaśnienie. Wtedy stężenie na poziomie 6% może nie wystarczyć i trzeba będzie sięgnąć po aktywator 9%. Jeśli wahasz się między dwoma stężeniami zawsze na początek radzimy wybrać mniejsze. Gdy okaże się zbyt słabe – wtedy sięgnij po mocniejsze. Jeśli nie wiesz jak dobrać oksydanty do farby przy Twoich włosach polecamy na pierwszy zabieg wybrać się do fryzjera.

Ważne – jaśniejsza farba nie rozjaśni zastosowanej wcześniej ciemnej farby. Nie pomoże wtedy także dobór mocniejszego stężenia oksydantu.

Co się stanie, gdy źle dobierzemy oksydant?

Nieodpowiednio dobrany aktywator może popsuć cały zabieg. Może mieć negatywny wpływ zarówno na kondycję włosów, jak i na uzyskany efekt kolorystyczny. 
Jeśli wybierzemy zbyt mocny oksydant na pasmach może pojawić się nieestetyczny, żółty odcień. Zbyt wysokie stężenie może też podrażnić skórę głowy lub osłabić włókna powodując ich nadmierną łamliwość. Z kolei za słaby utleniacz może spowodować nierównomierny rezultat koloryzacji lub w ogóle nie zmienić odcienia. Może również doprowadzić do szybkiego wypłukania się koloru lub słabego pokrycia włosów (szczególnie w przypadku siwych lub grubych pasm).
Bardzo ważne jest więc postępowanie zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania farby i zachowanie wskazanych proporcji składników. W przeciwnym razie możemy za mocno rozcieńczyć farbę (jeśli ilość utleniacza będzie za duża) lub uniemożliwić jej działanie (gdy utleniacza będzie za mało).

Jak wykonać koloryzacje w domu?

  • Włosy zawsze dziel na sekcje, poczynając od środka głowy w dół.
  • Farbę nakładaj na niewielkie pasma włosów zaczynając od nasady.
  • Zadbaj o dokładne pokrycie włosów, aby uniknąć plam. Jeśli masz gęste lub długie włosy kup dwa, lub nawet trzy opakowania farby, aby produktu starczyło na całą koloryzację.
  • Po nałożeniu farby ustaw minutnik zgodnie z rekomendacją w instrukcji i bezwzględnie przestrzegaj czasu oczekiwania — przetrzymanie produktu na włosach nie wzmocni efektu, a może wręcz zaszkodzić Twoim włosom.
  • Po upływie wyznaczonego czasu zmyj farbę dokładnie letnią wodą, a następnie nałóż bogatą w składniki odżywcze, głęboko nawilżającą odżywkę do włosów.
  • Wysusz i już możesz stylizować nową fryzurę!